A burkolandó aljzatnak megfelelően teherbírónak, tartósan száraznak, simának, valamint por- és szennyeződésmentesnek kell lennie.
- nedvességmérő eszköz
- gyorskötő javítóhabarcs
- alapozó
- önterülő aljzatkiegyenlítő
- az aljzat megengedett egyenetlensége legfeljebb 4 mm lehet 1 méteren belül
Az aljzat visszamaradt nedvességtartalmának mérése elengedhetetlen, mert befolyásolja az aljzat-előkészítés módját és a szükséges anyagok kiválasztását:
- Milyen típusú alapozóra van szükség?
- Milyen aljzatkiegyenlítőt kell alkalmazni?
- Milyen típusú és mekkora méretű csempével, burkolólappal lehet burkolni?
A helyszíni aljzatnedvesség mérésének két módszere létezik:
1. Nedvességmérés CM-módszerrel (karbidos mérőműszer alkalmazásával), roncsolással. Az egyedüli hiteles módszer a visszamaradt nedvesség mérésére.
2. Elektromos nedvességmérő alkalmazásával (nem hiteles, de segít az aljzat legnedvesebb pontjának megtalálásában, roncsolás nélkül)
A burkolási munkálatokhoz mindenképpen sima (egyenletes) felület szükséges. Ha az aljzat egyenetlen, vagy egy korábbi bevonatot kell eltávolítani, hogy az aljzat megfelelő szívóképességét biztosítsuk, a felületet meg kell csiszolni.
Ha az aljzatban repedések, mélyedések és lyukak vannak, ki kell javítani, a zuhanytálca vagy fürdőkád körüli csőáttöréseket fel kell tölteni.
Ehhez javasoljuk a Ceresit CX 5 Express Gyorskötésű cementhabarcs alkalmazását.
A terasz burkolása előtt feltétlenül meg kell győződni az előírt lejtésszög meglétéről. A terasznak az épülettől kifelé kell lejtenie, hogy elkerülhető legyen az épület vizesedése, károsodása. Az előírások szerint a terasz lejtésszögének el kell érnie a 2%-ot.
Az alapozás elsődleges célja a kiváló tapadás biztosítása (tapadóhíd funkció) a ragasztó számára, továbbá a csiszolás és porszívózás után megmaradt finom por megkötése, az aljzat egyenletes szívóképességének elérése és részben a felület erősítése. A megfelelő alapozó kiválasztásához tudnunk kell, mennyire nedvszívó az alapfelület. Az alapfelület típusától és a speciális céloktól függően válassza ki a megfelelő alapozót:
- Nedvszívó (cement- és gipsz-) esztrich, valamint betonpadló alapozásához a vízbázisú Padlopon Diszperziós alapozó, míg tömör felületek esetében a Padlopon Tunoprén alapozó alkalmazását javasoljuk.
- A nem kellően szilárd felületek megerősítéséhez az R 740 Egykomponensű poliuretán gyorsalapozót vagy az R 755 2K Epoxi alapozó alkalmazását javasoljuk.
- A kapilláris nedvesség ellen, valamint a mechanikai és kémiai igénybevételnek kitett felületek esetében az R 755 Epoxi alapozó a jó választás.
- Tömör és nedvszívó felületek alapozására egyaránt alkalmas az R 766 Multifunkciós alapozó koncentrátum vagy a CT 19 Speciális tapadóhíd.
- Kritikus felületek esetében (PVC, meglévő járólap, forgácslap stb.) alapozáshoz a töltőanyaggal dúsított CT 19 alapozót javasoljuk.
Ellenőrizze az alapfelület síkpontosságát! Például ha két pont közötti távolság 1 méter, a felületen nem lehetnek 4 mm-t meghaladó mélyedések vagy szintkülönbségek. Ellenkező esetben önterülő aljzatkiegyenlítőt kell alkalmazni. Az aljzatkiegyenlítő választása függ a várható igénybevétel nagyságától, az egy rétegben felhordható vastagságtól és az aljzat szívóképességétől. A leggyakrabban használatos Ceresit kiegyenlítők: CN 68 Padlopon, CN 72 Padlopon Express vagy CN 172 Padlopon Express Universal. További vékony rétegben (max. 3 cm) felhordható önterülő Ceresit terméket itt talál.
Repedések, kitörések javítása, szerkezeti elemek rögzítése az aljzathoz
Repedések és egyéb sérülések gyors javítására, valamint szerkezeti elemek és csövek rögzítésére (kül- és beltéri aljzathoz egyaránt) kiválóan alkalmas a Ceresit CX 5 Express Gyorskötésű cementhabarcs, amelynek kötési ideje kb. 5 perc.
Örömmel állunk rendelkezésére, ha bármilyen kérdése van termékeinkkel, értékesítési pontokkal vagy a projektjéhez megfelelő megoldással kapcsolatban.